Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wyróżniamy metody foliowania druku?
Foliowanie druku polega na pokrywaniu papieru cienką, przezroczystą folią z dwóch lub jednej strony. Jaki ma cel? Dzięki pokryciu kartek dodatkową warstwą wydruk zostaje zabezpieczony przed zniszczeniem na skutek zalania wodą, pogięcia lub rozerwania. Do foliowania używa się specjalnego urządzenia nazywanego foliarką. Z artykułu dowiesz się, jak nazywają się trzy najpopularniejsze metody foliowania druku oraz jak przebiega każda z nich.
Na czym polega foliowanie na gorąco?
Foliowanie na gorąco wykonywane jest z wykorzystaniem specjalnej termofolii polipropylenowej błyszczącej lub matowej. Podczas foliowania na gorąco stosuje się temperaturę w wysokości od 80 do 120 stopni. Wysoka temperatura aktywuje klej, który zawarty jest w warstwie zabezpieczającej druk. W przeciwieństwie do laminacji foliowanie na gorąco nie polega na całkowitym zamknięciu kartki wewnątrz warstwy folii. Metoda na gorąco nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest więc przystępna cenowo. Foliowanie na gorąco zabezpiecza papier przed promieniowaniem UV i wilgocią. Jest stosowane m.in. do zabezpieczania ulotek reklamowych i wizytówek. Profesjonalne wzmacnianie, czyli tzw. uszlachetnianie druku znajduje się w ofercie wielu współczesnych drukarni, m.in. MegaLak z Marek k. Warszawy.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze drukarni?
Foliowanie na mokro lub na zimno oraz technika mieszana
Foliowanie na zimno, inaczej nazywane foliowaniem na mokro polega na przymocowaniu warstwy folii na skutek siły dociskania rolek laminatora. Używa się do tego folii z tworzyw sztucznych z klejem na zimno. Laminaty samoprzylepne w tej metodzie pokryte są klejem aktywowanym przez docisk. Jest to metoda bezpieczniejsza i bardziej wygodna. W foliowaniu druku na mokro istotna jest możliwość zmiany grubości warstwy kleju. Czasem dodaje się utwardzacz, który dodatkowo wzmacnia papier i przyspiesza działanie kleju. Technika mieszana polega na użyciu kleju ciekłego, który zostaje podgrzany. Za każdym razem metodę foliowania druku należy dobrać do grubości papieru, formatu, zastosowania wydruków, które zamierzasz foliować. Najczęściej stosuje się je do materiałów intensywnie użytkowanych i narażonych na zniszczenie. Foliowanie druku jedną z trzech wyżej wymienionych metod zabezpiecza kartkę papieru przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się drukarki solwentowe?
Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą drukarnię etykiet - na co zwrócić uwagę?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana