Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie rodzaje tektury wykorzystuje się na co dzień?
Tektura to najgrubszy spośród dostępnych rodzajów papieru. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkowania opakowań. Jest wytrzymała, a jednocześnie lekka. Co więcej można ją recyklingować. Wyróżnia się zwykle dwa główne rodzaje tektury. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym się różnią. Poznaj ich parametry. Odkryj procesy produkcji oraz znaczenie fali w tekturze.
Czym jest tektura falista?
Tekturę falistą wykonuje się z włókien drzew iglastych, które są trwalsze niż drzew liściastych. Drewno przekształca się następnie w celulozowni miazgę. Następnie trafia ona do papierni i tam, w procesie ubijania i ściskania, zmiękcza się ją i miesza z dodatkami. Sprasowaną i odsączoną z wody, przesyła się do tekturowni. W tym miejscu zmienia nadaje się jej falisty kształt, stosując wysoką temperaturę.
Jakie są rodzaje tektury falistej?
Ten rodzaj tektury ma dwie, trzy lub pięć warstw (i więcej). Im jest im więcej, tym trudniej tnie się i zgina tekturę. Najczęściej używana jest tektura trójwarstwowa. Wyróżnia się kilka rodzajów fal tektury falistej z trzema warstwami:
fala B — ma grubość 2,5 — 3,0 mm,
fala C — jej grubość wynosi mniej więcej 3,5 — 4,0 mm, jest alternatywą dla pięciowarstwowej tektury; cechuje się dużą wytrzymałością,
fala E (mikrofala) — ma średnio 1,1 — 1,7 mm grubości; jest wyjątkowo estetyczna.
W tekturze trójwarstwowej, dwie warstwy są płaskie i gładkie, a środkowa to właśnie fale. Czemu one w ogóle służą? Dzięki nim tektura jest dużo bardziej wytrzymała.
Rodzaje fal tektury falistej pięciowarstwowej to:
fala BC — o grubości 6,0 — 6,5 mm,
fala EB — jej grubość to 3,7 — 5,0 mm. To bardzo wytrzymała tektura, nadaje się do cięższych przedmiotów.
Co to jest tektura lita?
Tektura lita to drugi rodzaj, o którym warto wiedzieć. Czym się różni od falistej? Jest trwalsza, mocniejsza, sztywna i odporna na przebicia. Jednocześnie wykazuje się elastycznością. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem warunków pogodowych. Jest połączeniem kilku warstw kartonu i papieru. Dużą zaletą tektury litej jest jej duża wytrzymałość pomimo niewielkiej — w porównaniu z tekturą falistą — grubości.
Co więcej, może się znajdować w wilgotnym środowisku i nie traci przy tym swoich właściwości. Dlatego wykorzystuje się ją często w chłodniach. Innym jej plusem jest gładkość. Daje tym wiele pola do popisu pod względem graficznym. Na płaskim, cienkim materiale łatwiej jest coś wydrukować. Możesz też liczyć na lepszą jakość nadruków. W tym celu sięga się po druk offsetowy. W końcu, jest tektura lita przyjazna środowisku. Tę samą cechę posiada zresztą też tektura falista.
Rodzaje tektury litej — jaki masz wybór?
Tektura lita nadaje się do produkcji opakowań, pudełek, kartonów, wykrojów krawieckich i tapicerskich oraz bobin i przekładek. Oryginalnie ma formę arkuszów lub zwojów. Dzieli się na tekturę:
laminowaną — wykorzystywana jako opakowania na żywność i produkty przemysłowe, świetnie sprawdza się w wilgotnych warunkach,
antykorozyjną — pokryta jest warstwą inhibitora korozji (nieszkodliwego), który chroni towary przed zawilgoceniem,
maszynową — wyróżnia się wysoką jakością i estetyką wykończenia; jest łatwa w obróbce i bez problemu wykonuje się na niej nadruki techniką offsetową i fleksograficzną,
przeznaczoną na tuby, tuleje i przemysłowe opakowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana