Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wydrukować własną książkę?

Spis treści
- Możliwość wydrukowania własnej książki bez pomocy wydawcy
- Etapy i opłacalność wydawania własnych dzieł literackich
- Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym wydruku własnej książki?
Młodym, niedoświadczonym pisarzom często wydaje się, że znalezienie wydawcy swoich dzieł jest skomplikowanym procesem, a samo środowisko literatów dość zamknięte. Czy wiesz, że wbrew pozorom, samodzielne wydanie książki jest łatwiejsze, niż się wydaje? Przestań tworzyć do szuflady. Nie potrzebujesz znajomości, wystarczy Ci odrobina talentu, pasji i determinacji! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak krok po krok wydrukować własną książkę.
Możliwość wydrukowania własnej książki bez pomocy wydawcy
Aby wydać własną twórczość, należy wykazać się przedsiębiorczością i talentem. Pierwszą możliwością jest znalezienie wydawcy, który zajmie się finalizowaniem projektu. Alternatywą jest stale zyskujący na popularności tzw. self-publishing. Atutem tego rozwiązania jest ograniczenie do minimum liczby pośredników, zajmujących się realizacją projektu, ograniczając koszty wydania książki, co pozwala wpływać na każdy etap drukowania i wydawania dzieła. Należy jednak pamiętać o odpowiedzialności i konieczności dopilnowania każdej sprawy, bez pomocy wydawcy.
Przeczytaj również: Dlaczego druk offsetowy jest jedną z najbardziej popularnych metod drukowania?
Etapy i opłacalność wydawania własnych dzieł literackich
Brak odbiorców dzieła przekreśla nawet wybitną treść. W tym celu warto:
-
zbudować społeczność w mass mediach, docierając do czytelnika;
-
korzystać ze strony www jako narzędzia marketingowego, prowadząc sprzedaż i realizując zamówienia;
-
budować wiarygodność, np. poprzez prowadzenie bloga na temat powstawania książki lub publikowanie jej fragmentów;
-
zakończyć pracę nad tekstem, wliczając w to wprowadzenie poprawek korektorskich;
-
zlecić skład książki, co jest przydatne w egzemplarzach ze zdjęciami, grafikami, tabelami lub wykresami;
-
stworzyć lub zlecić projekt okładki;
-
znaleźć profesjonalną drukarnię, która zajmie się wydrukiem o określonych parametrach, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami klientów — przykładem takiego miejsca jest Drukarnia Anex we Wrocławiu;
Przeczytaj również: Jakie są różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym w kontekście zaproszeń?
-
wydrukować egzemplarz próbny, a po zaakceptowaniu cały nakład.
Wydrukowanie własnej książki jest opłacalne kiedy początkujący twórca decyduje się na niewielki nakład pierwszego wydania lub wybiera opłacalne formy większego nakładu, np. druk offsetowy.
Przeczytaj również: Etykiety na roli: praktyczne rozwiązanie dla producentów
Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym wydruku własnej książki?
Należy ustalić z drukarnią podstawowe aspekty wydruku. Warto korzystać ze standardowych formatów, aczkolwiek dobrym wyborem będzie także format B. Istotny jest sposób oprawy, łączenia, jakość papieru i kolorystyka druku.
Jak widać, drukowanie własnej książki to opcja dla aspirujących twórców. Mając ciekawy pomysł, podejmując trud budowania własnej marki, można w prosty sposób wydać swoje dzieła. Wystarczy podjąć współpracę z profesjonalną drukarnią, np. offsetową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana