Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak poprawnie przechowywać filamenty 3D, aby zapobiec ich zniszczeniu?

Spis treści
Druk trójwymiarowy jest teraz na topie, a sklepy z filamentami 3D stale zyskują nowych klientów. Warto wiedzieć, jak przechowywać szpule z materiałem, aby nie uległ on uszkodzeniu, co mogłoby z kolei przełożyć się na gorszą jakość druku lub uszkodzenie drukarki. W poniższym tekście znajdziecie kluczowe wskazówki dotyczące prawidłowego przechowywania wkładów.
Ochrona przed wilgocią
Wielu ekspertów uważa, że szpule z filamentem powinny być chronione przed szkodliwym działaniem wilgoci. Włókna wykorzystywane przy drukowaniu przestrzennym są bowiem wykonane z polimerów, które mogą zostać rozbite w procesie hydrolizy. Gdy tak się stanie, materiał staje się kruchy, traci wytrzymałość na rozciąganie oraz wymaga wyższej temperatury wytłaczania. Z tego względu zaleca się, aby filament przechowywać w workach próżniowych lub w pudełkach typu dry box. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z osuszaczy oraz żelu krzemionkowego. U profesjonalnych dostawców, np. w sklepie F3DFilament, znajdziemy też produkty odporne na hydrolizę, lecz jeśli nie chcemy sobie ograniczać wyboru, warto zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania.
Filament 3D nie lubi zanieczyszczeń
Wkłady do drukarki 3D należy chronić nie tylko przed wilgocią, lecz także przed innymi zanieczyszczeniami. Na filamencie może osiadać kurz, sierść zwierząt lub pył powstający przy szlifowaniu wydruków. Aby pozbyć się takich zabrudzeń, można użyć specjalnego czyścika. Niemniej jednak warto również trzymać filament w miejscu, w którym nie będzie on narażony na zanieczyszczenia. Rzecz jasna, najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie drukarki i filamentu w osobnym pomieszczeniu, w którym urządzenie pracowałoby w stałych, kontrolowanych warunkach, lecz rzadko kiedy istnieje taka możliwość.
Sprawdź typ filamentu
Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów filamentu. Przed zakupem warto dowiedzieć się więcej o jego charakterystyce i wskazówkach dotyczących przechowywania. Filament PLA charakteryzuje się przykładowo stosunkowo niską temperaturą zeszklenia, przez co trzeba go przechowywać w temperaturze poniżej 40 stopni. Gdy nie mamy pewności, jak przechowywać wkład, warto zapytać o wskazówki pracownika sklepu z filamentami 3D. Wówczas z pewnością unikniemy niepotrzebnych problemów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana