Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gry typu memory. Przegląd rozwiązań
Gry typu memory to sposób na ćwiczenie pamięci oraz zdolności koncentracji, który pomaga w prawidłowym intelektualnym rozwoju dzieci, a także sprawdza się w przypadku dorosłych oraz seniorów. Mogą one pełnić funkcję prawdziwej gry rodzinnej, przy której dobrze bawić będą się różne pokolenia, ciesząc się wspólnym spędzaniem czasu, jednocześnie odnosząc rozmaite korzyści przez usprawnianie swego umysłu.
Na czym polega mechanizm gier typu memory?
W grach typu memory gracze muszą na ogół zapamiętywać położenie poszczególnych kart lub kartoników, co pozwala na późniejsze dobieranie ich według określonego klucza. W przypadku dorosłych są one nastawione głównie na rozrywkę, choć mogą też zawierać elementy edukacyjne. W przypadku gier dla dzieci proporcje są na ogół odwrotne. Przebieg poszczególny gier jest różny, lecz cechami wspólnymi pozostaje możliwość ćwiczenia rozmaitych zdolności intelektualnych, które z reguły dość daleko wykraczają poza samo zapamiętywanie. W grach dla najmłodszych ważne jest trenowanie koordynacji ruchowej oraz to, że pomagają w nauce wymowy poszczególnych słów, zapoznają z fakturami i kolorami, ponieważ często znajdują się w nich barwne elementy przestrzenne zrobione z drewna czy plastiku. Dla starszych dzieci producenci gier planszowych przygotowują zestawy z bogatą grafiką i wciągającą fabułą, przy których uczą się wychwytywania podobieństw, zapamiętywania słów i wzorów, a także położenia poszczególnych kart w przestrzeni. Gry tego typu uczą też umiejętności społecznych, ponieważ dziecko musi współpracować z innymi osobami oraz przestrzegać określonych zasad. Gry pamięciowe będą dobrą okazją do pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin – mogą zainteresować zarówno nastolatków, jak i ich rodziców i dziadków. W przypadku seniorów zabawa z wnukami może korzystnie wpłynąć na utrzymywanie funkcjonowania poznawczego na wysokim poziomie.
Jakie gry typu memory są wybierane najczęściej?
Gry pamięciowe powinny być dopasowane do wieku grających, by nie okazywały się zbyt łatwe, ani, co gorsza, za trudne. W pierwszym przypadku grozi nam zniechęcenie banalnie prostym wyzwaniem, w drugim oznacza frustrację i być może utratę wiary we własne siły lub brak chęci do tego typu rozgrywek przez dłuższy czas. W przypadku gier dla najmłodszych warto wybierać gry o bogatej kolorystyce i rozwijających wyobraźnię motywach. Starsze dzieci z radością powitają motywy znane im z bajek. W przypadku nastolatków najlepszą opcją jest kierowanie się zainteresowaniami grających.
Producentem gier planszowych i karcianych wykonywanych na zlecenie różnych wydawców jest firma Media Gold. Dostarcza ona również komponenty do gier, a także wykonuje opakowania oraz zajmuje się drukiem i kaszerowaniem pudełek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana